Our People

Last updated on August 13th, 2020 at 09:32 am

Office of the Chairman, TRB

Name Designation Email
Ms. D Ratnayake Stenographer/Typist (English) devika (at) tri.lk

 

Office of the Director

Name Designation Email
Ms. W A K R Lakmali Personal Assistant to Director pa.director (at) tri.lk
Mr. R J Rayappan Management Assistant (Clerical)

 

Office of the Additional Director

Name Designation Email
Ms. H M B S Gunasinghe Management Assistant (Station) shehani (at) tri.lk

 

Agricultural Economics

Name Designation Email
Dr. (Mrs.) H W Shyamalie Head of Agricultural Economics
(Mid Country Regional Centre)
head.agecon (at) tri.lk
shyamalie (at) tri.lk
Ms. H M C G Pilapitiya Research Officer
(Mid Country Regional Centre)
chamila.pilapitiya (at) tri.lk
Ms. K W N Nadeeshani Experimental Officer nimanka.wellala (at) tri.lk
Ms. R M A T Rathnayake Technical Officer (Research & Development)

 

Agronomy

Name Designation Email
Dr. M A Wijeratne Head of Agronomy/
Head, Low country Regional Centre
(Low country Regional Centre)
head.agro (at) tri.lk
oic.lowcountry (at) tri.lk
Dr. N P S N Bandara Principal Research Officer
(Low country Regional Centre)
shyamantha.bandara (at) tri.lk
Mr. S R W Pathiranage Research Officer
(Low county Regional Centre)
sampathp (at) tri.lk
Ms. L A S P Jayasinghe Research Officer samanthi.jayasinghe (at) tri.lk
Ms. S N Wijesekara Experimental Officer
(Mid county Regional Centre)
Ms. E W T P Premathunga Experimental Officer
(Low county Regional Centre)
Mr. M G S Liyanage Experimental Officer
Mr. E M G P B Ekanayake Technical Officer (Research & Development)

 

Biochemistry

Name Designation Email
Dr. (Mrs.) K G N P Piyasena Head (Attending Duties), Biochemistry/
Senior Research Officer
head.biochem (at) tri.lk
nelum (at) tri.lk
Mr. E N U Edirisinhge Technical Officer (Research & Development)
Ms. N C Weerakoon Technical Officer (Research & Development)
Mr. A A B Abeyrathne Technical Officer (Research & Development)
Ms. W S Jayasinghe Technical Officer (Research & Development)

 

Entomology

Name Designation Email
Dr. (Mrs.) R D P D Senanayake Head (Attending Duties), Entomology/
Senior Research Officer
head.ento (at) tri.lk
padmini (at) tri.lk
Dr. (Mrs.) P G D S Amarasena Research Officer deepthi (at) tri.lk
Ms. A M P Sammani Research Officer sammani (at) tri.lk
Mr. P K Jayawickrama Experimental Officer
(Galle Extension Centre)
Mr. U B Herath Experimental Officer
(Mid country Regional Centre)
Ms. B S N Vitana Experimental Officer
(Low country Regional Centre)
Ms. B M G K Godavita Technical Officer (Research & Development)
Ms. B Jananey Technical Officer (Research & Development) jananey (at) tri.lk
Ms. N A I M Nissanka Technical Officer (Research & Development)

 

Plant Breeding

Name Designation Email
Dr. M A B Ranathunga Head of Plant Breeding head.breeding (at) tri.lk
mahasenab (at) tri.lk
Dr. J H N Piyasundara Senior Research Officer
(Low country Regional Centre)
noel (at) tri.lk
Mr. J D Kottawa Arachchige Research Officer jeevank (at) tri.lk
Mr. K K Ranaweera Research Officer kulasirir (at) tri.lk
Mr. A K Mudalige Experimental Officer
(Low country Regional Centre)
ashoka (at) tri.lk
Ms. R C Janani Technical Officer (Research & Development) janani.ratiyalage (at) tri.lk
Ms. H W M M M Jayarathne Technical Officer (Research & Development)

 

Plant Pathology

Name Designation Email
Dr. (Mrs.) G D Sinnaiah Head of Plant Pathology head.patho (at) tri.lk
gangas (at) tri.lk
Mr. M Niranjan Research Officer
(On Study Leave)
madava (at) tri.lk
Ms. D G N P Karunajeewa Experimental Officer nadeeka.karunajeewa (at) tri.lk

 

Plant Physiology

Name Designation Email
Dr. (Mrs.) T L Wijeratne Head (Attending Duties), Plant Physiology/
Senior Research Officer
head.physio (at) tri.lk
thusharilw (at) tri.lk
Ms. D M S Nawaratne Research Officer shanthin (at) tri.lk
Ms. M M N Damayanthi Research Officer nalika (at) tri.lk
Ms. V Sidhakaran Experimental Officer
Ms. A D I U Jayawardhana Technical Officer (Research & Development)
Ms. N M Vithanage Technical Officer (Research & Development)

 

Soils and Plant Nutrition

Name Designation Email
Mr. W M S Wijayatunga Head (Attending Duties), Soils and Plant Nutrition/
Research Officer
(Mid country Regional Centre)
head.spn (at) tri.lk
Mr. L R M C Liyanage Senior Research Officer lrmcliyanage (at) tri.lk
Mr. S Raguraj Research Officer
(On Study Leave)
raguraj (at) tri.lk
Ms. R K A Rathnasekara Research Officer
(On Study Leave)
amali (at) tri.lk
Dr. (Mrs.) P L K Tennakoon Experimental Officer
(Mid country Regional Centre)
priyanthi.tennakoon (at) tri.lk
Mr. W T B D Priyantha Experimental Officer
(Walahanduwa SPN Laboratory)
Mr. J R Y Abeywardane Experimental Officer
(Walahanduwa SPN Laboratory)
Mr. O G K A Gunaratne Experimental Officer
(Low country Regional Centre)
Mr. S K Weerathunga Technical Officer (Research & Development) skweerathunga (at) tri.lk
Ms. S P S K Wijesinghe Technical Officer (Research & Development)
Ms. R Kulathunge Management Assistant
(Walahanduwa SPN Laboratory)
Mr. M D S Kumara Field Supervisor
(Walahanduwa SPN Laboratory)
Mr. W K J Samarasekara Driver
(Walahanduwa SPN Laboratory)

 

Process Technology

Name Designation Email
Dr. K Raveendran Head of Process Technology head.tech (at) tri.lk
Mr. M A Chamindra Research Officer
(Low country Regional Centre)
chamindra (at) tri.lk
Ms. W M S Weerawardena Research Officer
Mr. L Jayasinghe Experimental Officer
Mechanical Workshop
Mr. N A Bowie General Mechanic
(Low country Regional Centre)
Mr. V Sivakumaran Mechanic

 

Biometry

Name Designation Email

 

Advisory and Extension

Name Designation Email
Dr. V S Sidhakaran Head of Advisory & Extension  head.advisory (at) tri.lk
Mr. S P Ratnayake Senior Advisory Officer
(On Study Leave)
Mr. K G J P Mahindapala Senior Advisory Officer
(Low country Regional Centre)
(On Study Leave)
mahindapala (at) tri.lk
Mr. T G N Mahinda Senior Advisory Officer
(Low country Regional Centre)
Ms. M A H Nishanthi Advisory Officer
Mr. K R W B Kahandawa Officer In Charge of Mid country Regional Centre/
Advisory Officer
oic.midcountry (at) tri.lk
wbkahandawa (at) tri.lk
Mr. A L R U Kumara Advisory Officer rohitha (at) tri.lk
Mr. C J Liyanaarachchi Advisory Officer c.j.liyanaarachchi (at) tri.lk
Mr. P K R C E Munasinghe Head of Deniyaya Extension Centre/
Advisory Officer
oic.deniyaya (at) tri.lk
chanushka (at) tri.lk
Ms. A R M A M Ratnayake Advisory Officer ayanthi (at) tri.lk
Mr. H Jayaweera Officer In Charge of Kalutara Extension Centre/
Extension Officer
oic.kaluthara (at) tri.lk
Mr. S P A P K Jayaratne Extension Officer
(Low country Regional Centre)
Mr. P D De Alwis Officer In Charge of Galle Extension Centre/
Extension Officer
oic.galle (at) tri.lk
Mr. A Abeysooriya Officer In Charge of Uva Extension Centre/
Extension Officer
oic.uva (at) tri.lk
Mr. G S Pradeep Extension Officer
Ms. P Weththasinghe Extension Officer
(Low country Regional Centre)
pavithra (at) tri.lk
Ms. J K A D Kalhari Extension Officer
(Kalutara Extension Centre)
Ms. H B Tharangika Extension Officer
(Deniyaya Extension Centre)
Mr. R Muralithasan Extension Officer
Ms. L G L Koswatta Extension Officer lakmalikg (at) tri.lk
Ms. H E M U C S Ekanayake Extension Officer
(Mid country Regional Centre)
Ms. K G M J W Gunapala Extension Officer
(Mid country Regional Centre)
Ms. K A M Premamali Extension Officer
(Galle Extension Centre)
Mr. K G N M Gamage Extension Officer
(Uva Extension Centre)
Mr. A M E T Attanayake Management Assistant (Clerical)

 

Publications and Publicity

Name Designation Email
Ms. W H T C Silva Publications/Publicity Officer ppo (at) tri.lk
Mr. K G R Niroshan Photographer rajika (at) tri.lk
Mr. I A G Nilantha Attanayake Management Assistant (Clerical) nilantha (at) tri.lk

 

Information & Communication Technology

Name Designation Email
Mr. U D Alagiyawadu Network Administrator (Attending Duties) netadmin (at) tri.lk
Mr. U D Alagiyawadu Experimental Officer udeni (at) tri.lk

 

Audio Visual

Name Designation Email
Mr. N S Ekanayake Technical Officer (Audio Visual) neville (at) tri.lk

 

Library

Name Designation Email
Ms. R W M S K Amunugama Management Assistant (Library)

Low country Regional Centre

Name Designation Email
Dr. M A Wijeratne Officer In Charge oic.lowcountry(at)tri.lk
Dr. N P S N Bandara Senior Research Officer shyamantha.bandara(at)tri.lk
Mr. T G N Mahinda Senior Advisory Officer
Mr. K G J P Mahindapala Senior Advisory Officer
Mr. S R W Pathiranage Research Officer
Mr. J H N Piyasundara Research Officer
Mr. M A Chamindra Research Officer
Ms. B S N Vitana Experimental Officer
Mr. P V G Karunanayaka Management Assistant (Stenography)
Mr. K Gunawardena Works Supervisor
Ms. E W T P Premathunga Experimental Officer
Experimental Officer
Mr. A K Premathunaga Experimental Officer
Mr. A K Mudalige Experimental Officer
Mr. O G K A Gunaratne Experimental Officer
Mr. B M B Basnagoda Administrative Officer
Mr. S P A P K Jayaratne Extension Officer
Ms. P Weththasinghe Extension Officer pavithra(at)tri.lk
Mr. K A S Piyathilaka Management Assistant (Clerical)
Electrician
Mr. U W K Munasinghe Assistant Plumber
Mr. N A Bowie Mechanic
Mr. M D Sarath Guest House Keeper
Mr. P D R P de Silva Driver
Driver
Mr. G V S Jayalath Driver
Mr. S M C S Senanayake Driver
Mr. J T S Weerakkody Driver
Mr. K M T T Bandara Driver

 

Mid country Regional Centre

Name Designation Email
Mr. K R W B Kahandawa Acting Officer-in-Charge Advisory Officer oic.midcountry(at)tri.lk
Dr. (Mrs) H W Shyamalie Acting Officer in Charge/ Senior Research Officer head.agecon(at)tri.lk
Mr. W M S Wijethunga Research Officer
Ms. H M C G Pilapitya Research Officer
Ms. P L K Tennakoon Experimental Officer
Ms. S N Wijesekara Experimental Officer
Experimental Officer
Mr. U B Herath Experimental Officer
Mrs. R M D K Ratnayake Management Assistant (Clerical)
Mr. P K R C E Munasinghe Extension Officer
Mr. R M P K Wijeratna Driver
Mr. R C A Jayasinghe Driver
Mr. W D J P Thilak bandara Driver
Mr. G Padmasiri Driver
Mr. W A D P M U Attanayke Driver
Mr. W M Abeybandara Guest House Keeper

 

Uva Extension Centre

Name Designation Email
Mr. A Abeysooriya Officer-in-Charge/ Extension Officer  oic.uva(at)tri.lk
Mr. K M T Seneviratne Driver

 

Galle Extension Centre

Name Designation Email
Mr. P D de Alwis Officer-in-Charge/ Extension Officer oic.galle(at)tri.lk
Mr. P K Jayawickrama Experimental Officer
Mr. Jagath Prasanna Circuit Bungalow Keeper
Mr. K Chaminda Driver

 

Deniyaya Extension Centre

Name Designation Email
Mr. C E Munasinghe Acting Officer-in-Charge/
Advisory Officer
 oic.deniyaya(at)tri.lk
Extension Officer
Management Assistant (Station)
Mr. M D Chandana Driver

 

Kalutara Extension Centre

Name Designation Email
Mr. H Jayaweera Officer-in-Charge/ Extension Officer oic.kaluthara(at)tri.lk
Mr. S A C Suraweera Driver

 

Administration Dvision

Name Designation Email
Ms. K P K A Sewwandi Senior Administrative Officer  snr.ao(at)tri.lk
Mr. N D M Karunadasa Administrative Officer  ao.admin(at)tri.lk
Mr. G S Ariyaratne Public Relations/ Welfare Officer  pro(at)tri.lk
Ms. S H S Chandrachapa Administrative Officer (HRD)  ao.hrd(at)tri.lk
Mr. K R M Priyantha Management Assistant (Clerical)
Ms. C Jeyaram Management Assistant (Clerical)
Mr. R A C Lasantha Management Assistant (Clerical)
Mr. A A H Chinthaka Management Assistant (Clerical)
Ms. S D Kalpana Nadeeshani Management Assistant
(Clerical)
Ms. W M M I K Wijesinghe Management Assistant (Clerical)

 

Internal Audit

Name Designation Email
Mr. B M P H Karunathilaka Internal Auditor int.auditor(at)tri.lk
Ms. N C Jayaweera Internal Audit Officer

 

Procurement

Mr. P P H WijesenaManagement Assistant (Clerical)pradeep.wijesena(at)tri.lk

Name Designation Email
Mr. R M N Nayanajith Procurement Officer procu.officer(at)tri.lk

 

Engineering

Name Designation Email
Mr. C J B Abeykoon Resident Engineer (Attending Duties) reseng(at)tri.lk
Mr. C J B Abeykoon Engineering Assistant (Civil) ea.civil(at)tri.lk
Ms. S T M S N Thennakoon Technological Officer (Civil)
Mr. I W M Nihal Kumara Management Assistant (Clerical) nihal (at) tri.lk

 

Telephone exchange

Name Designation Email
Ms. M P Karunaratne Receptionist cum Telephone Operator

 

Electrical Unit

Name Designation Email
Engineering Assistant (Electrical)
Mr. J M R K Bandara Electrician (Mid country Regional Center)
Mr. J M G W Jayaweera Electrician (Low country Regional Center)

 

Motor Garage

Name Designation Email
Mr. A P G I H Anwarama Motor Mechanic

 

Transport

Name Designation Email
Engineering Assistant (Mechanical) ea.mechanical(at)tri.lk
Driver
Driver
Mr. R M N Prematilake Driver
Mr. U K A B Uduwella Driver
Driver
Mr. K B V U N Gunasena Driver
Mr. S P D Tharanga Driver
Mr. T K A Kumarasinghe Driver
Mr. M B S Priyashantha Driver
Mr. W D Wijesooriya Driver
Mr. R C A Jayasinghe Driver
Mr. G G M Ranasinghe Driver
Mr. P D D Perera Driver
Mr. A P G G A Anwarama  Driver
Mr. C P Karunanayaka  Driver
Mr. D Ratnakumar  Driver

 

Finance

Name Designation Email
Senior Accountant snracct(at)tri.lk
Mr. M V Mohan Accountant acct.i(at)tri.lk
Mr. W M T B Weerasekara Accountant
Mr. W A Nishantha Accounting Officer
Mr. M S K R Jayalath Accounting Officer jayalath(at)tri.lk
Ms. A A A P Amarathunga Management Assistant (Accounting)
Management Assistant (Accounting)
Mr. K A D Sudath Pradeep Management Assistant (Accounting)
Ms. R M N M Ariyaratna Management Assistant (Accounting)
Ms. D S C Weerasuriya Management Assistant (Accounting)
Mr. H M C P K Jayathilake Management Assistant (Clerical)
Ms. G A D Gallage Management Assistant(Clerical)
Ms. I G N D Bandara Management Assistant(Data Entry) nimalka(at)tri.lk
Ms. P S Jayasinghe Management Assistant (Cashier)
Mr. H P P Sanjeewa Management Assistant (Accounting) sanjeewa(at)tri.lk

 

Stores

Name Designation Email

 

St. Coombs

Name Designation Email
Superintendent
Chief Clerk
Ms M G  Dinesha Dilrukshi Senior Assistant Clerk
Mr R Krishan Kumar Storekeeper cum Clerk
Junior Assistant Clerk
Mr S M Sunil Shantha Senior Assistant Factory Officer
Mr P Mohotti Assistant Factory Officer
Mr M Sarath Kumar Junior Assistant Factory Officer
Mr G N L Kumara Junior Assistant Factory Officer
Mr P Nishanthan Junior Assistant Factory Officer
Mr S Sivam Factory Mechanic
Mr G P Roopasinghe Junior Assistant Clerk
Mr N Illangeswaran Field Officer
Mr S Suresh Field Officer
Mr S D Perera Assistant Field Officer
Mr P Bakthakumar Junior Assistant Field Officer
Mr R Sathiyaraj Junior Assistant Field Officer
Mr K Selvaraj Driver
Mr S Christoper Driver
Mr D Sundreshan Driver
Mr R Udayakumar Driver
Mr T Ramanathan Driver
Estate Medical Practitioner
Mr D Punniyamoorthy Welfare Officer
Mrs G N Sylvester Child Development Officer  
Ms K Jothy Child Development Officer

 

St. Joachim

Name Designation Email
Superintendent
Chief Clerk
Ms. K P K Udayakanthi Clerk
Mr. M W Jayasekare Storekeeper  Clerk
Ms. Nilani Koralage Junior Assistant Clerk
Mr. M Kanagaratnam Pulle Estate Medical Practitioner
Mr. P G J Senadheera Junior Assistant Field Officer
Mr. V Ariyaraj Junior Assistant Field Officer
Mr. S K Edirisinghe Assistant Factory Officer
Mr. J R Yapa Junior Assistant Factory Officer
Mr. H T K  Nihal Junior Assistant Factory Officer
Mr. D A J Pushpakumara Junior Assistant Factory Officer
Mr. W N W Perera Junior Assistant Factory Officer
Mr. P P Wickramaratne Junior Assistant Factory Officer
Mr. K B  Siripala Lorry Driver
Mr. A V Sumanaratne Lorry/ Tractor Driver
Mr. M A J Kumara Lorry/ Tractor Driver

 

Privacy Notice Disclaimer Notice
7128
Total Visit : 7128
Last Updated on : August 13th, 2020
Solution by LankaCom